"Measuring NGOs’ Effectiveness: The Case of Homeowners’ Associations" (Doctoral Training Course "Evolutionary Economics", Max Planck Institute of Economics, Jena, Germany, 3-14 марта 2008 г.)

Докладчик: Е. Борисова (ЛИА)

"Reasons for Student Employment: Education Signaling Upside Down" (Law and Economics Group Research Seminar, Erasmus University, Rotterdam, Holland)

Докладчик: М. Юдкевич (ЛИА)

"Reasons for Student Employment: Education Signaling Upside Down" (Center for Higher Education Policy Studies, University of Twente, Holland)