"Measuring NGOs’ Effectiveness: The Case of Homeowners’ Associations" (Doctoral Training Course "Evolutionary Economics", Max Planck Institute of Economics, Jena, Germany, 3-14 марта 2008 г.)

Докладчик: Е. Борисова (ЛИА)

The third sector comprised by NGOs plays a major role in modern economies and societies. This implies the necessity of evaluation effectiveness of the whole sector, its parts and single nonprofit organizations. Results of such assessments could have policy implications concerning formal and informal institutions.
Nonprofit organizations have some features precluding the usage of effectiveness evaluation methods for private firms and governmental organizations. The existing methods of nonprofit organization’s effectiveness suffer a number of deficiencies, such as subjectivity in aggregation criteria into a single index and lack of systematical method of effectiveness evaluation. Thus we propose that elaboration of a concept of NGOs’ effectiveness evaluation is needed. We propose to apply the stochastic frontier method which is widely used in evaluation effectiveness of private sector organizations but much less so in the third sector. Homeowners associations in Russia are the empirical subject of the study. These are widespread organizations in housing and local utilities sectors which undergo profound reforms in today’s Russia. Empirical data required for such assessment are lacking, which requires special surveys and in-depth interviews to gather information. A questionnaire with the questions for evaluation economic effectiveness, effectiveness in mobilizing and accumulating social capital, propensity for innovation of homeowners’ associations in Russia is discussed. Hypotheses, pilot regions of application and anticipated outcomes are presented.

Слайды презентации: скачать

Краткая информация о Школе:
Двухнедельная школа по эволюционной экономике, следуя словам ее организаторов, проводится с целью дать как широкое представление об эволюционной экономике, так и научить некоторым ее частным методам. Тематика лекций очень разнообразна, и читают их как исследователи Института, так и приглашенные известные профессора. Школа ориентирована на аспирантов, но среди ее участников есть и магистранты, и постдоки. Среди них часть ведет свои исследования непосредственно в русле эволюционной экономики, а часть приезжает получить общее представление о предмете этого раздела экономики.
Во время школы части участников представляется возможность сделать доклад по тематике своего исследования и получить комментарии исследователей Института и приглашенных профессоров. Помимо учебной компоненты школа обладает весьма обширной и разнообразной программой социализации. Школа проходит в непрерывном общении участников друг с другом и под девизом активного вовлечения участников в среду Института, чему способствуют исследователи и аспиранты Института.
В целом школа помогает как получить знания в области эволюционной экономики, так и завязать полезные исследовательские контакты.

Сайт школы: evo_doc_tc